• 19 Vote(s) - 2.16 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهریه چیست
#1
مهر یا صداق مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن میگردد و مرد باید آن را پرداخت کند این نهاد مبتنی بر سنت و مذهب در حقوق ایران است و در حقوق کشورهایی غربی اساساً مهریه وجود ندارد. یکی از ویژگی های مهر این است که میتواند کمبود ارث زن را جبران کند البته نگارنده به هیچ عنوان موافق مهریه های سنگین مرسوم نمی باشد و توصیه هم نمی کند. یکی از دلایلی که اثبات میکند مهریه بر خلاف تصور کشورهای غربی، بهای خرید و فروش زن نیست بلکه ارزش و احترامی است که مرد برای زن قائل می شود، این است که در خردی و فروش قیمت باید هنگام معامله معین و معلوم باشد وگرنه قرارداد باطل است لیکن در ازدواج دائم مشخص کردن صداق به هیچ عنوان شرط صحت عقد نمی باشد و نکاح بدون تعیین مهر نیز امکانپذیر است و زن پس از نزدیکی مستحق مهرالمثل میگردد.

بهترین وکیل تهران 

در قرآن کریم مهریه یا صداق‏، به فتح اول یا کسر اول است که آن را نیز اینگونه تعریف کرده‏اند که : «مالی است که مرد در عقد ازدواج به زن می‏دهد .» و آیه ‏چهارم سوره‏ مبارکه‏ نساء به آن اشاره دارد : «آتوا النساء صدقاتهن نحلة‏ » صدقه ،به ضم دال ،از ماده ‏ای صدق است و بر آن جهت ‏به مهر صداق گفته یا صدقه گفته می‏شود که نشانه‏ ی صادق بودن علاقه ‏ی مرد است ،بعضی از دانشمندان مانند صاحب کشاف به این نکته اشاره نموده ‏اند. مهر علاوه بر صداق و اجرت ،فریضه نامیده می‏شود. مانند کلام قرآن کریم: « و ان طلقتموهن من قبل ان تمسوهن و قد فرضتم لهن فریضة فنصف ما فرضتم. » اما کلمه نحله در سوره‏ ی مبارکه‏ ی نساء آیه‏ی ۴ کاملا تصریح می‏کند که مهر هیچ عنوانی جز عنوان تقدیمی و عطیه و هدیه ندارد.

موسسه حقوقی[color=rgba(255, 255, 255, 0.7)] عبارت است از مجموعه ای از بهترين وكیل پايه يک دادگستری كه با هم گروهی تشكيل داده و در هر مبحث وكيل دادگستری كار تخصصي انجام ميدهد و براي هر پرونده تشكيل جلسه داده كه هر [/color][color=rgba(255, 255, 255, 0.7)]وكيل پايه يک دادگستری[/color][color=rgba(255, 255, 255, 0.7)] نظر خود را درمورد پرونده داده و به بررسی هر پرونده به صورت جداگانه ميپردازند و در نهايت با انتخاب بهترين و سريع ترين روش استارت پرونده زده ميشود و موسسه حقوقی تا انتهای پرونده با پشتيباني و حمايت از وكيل و موكل همراه شما خواهد بود.[/color]
  Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  پودر سنگ چیست ؟ sarvin 0 570 07-29-2017، 09:46 AM
Last Post: sarvin
  دیوار پیش ساخته چیست ؟ sarvin 0 488 07-29-2017، 09:44 AM
Last Post: sarvin

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)