• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
مهمان عزیز خوش‌آمدید. ورود عضــویت

امتیاز موضوع:
  • 30 رای - 2.7 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Title: همه چیز در مورد آدامس
حالت موضوعی
همه چیز در مورد آدامس
[عکس: 1718.jpg]
شاید گزاف نباشد اگر بگوییم که شایع‌ترین جویدنی دنیا آدامس است؛ وقتی که هر سال حدود ۳۷۴ بیلیون قطعه آدامس در سراسر جهان به فروش می‌رسد‌‌.

و جالب است که مشتریان اصلی آدامس را جوانان تشکیل می‌دهند و خانم‌ها بیشتر از آقایان آدامس می‌جوند‌‌. داستان‌های زیادی در مورد آدامس و اختراع آن وجود دارد‌. مثلا گفته می‌شود که در سال ۱۹۹۳ باستان‌شناسان جسد مردی با قدمت ۹ هزار سال را کشف کردند که شواهد مربوط به جسد نشان می‌داد او در حال جویدن مداوم نوعی ماده رزینی آغشته به عسل بوده که در اثر یک حادثه کشته شده است‌. مطالعات دقیق‌تر نشان داد که این فرد یک نوجوان بوده است‌‌.

یونانیان باستان علاقه فراوانی به جویدن آدامس داشته‌اند و سرخپوستان مایا هم مواد رزینی خاصی را می‌جویدند‌. فرمولاسیون مدرن آدامس از دهه ۱۸۶۰ آغاز شد‌. در آن سال‌ها صمغ ازگیل آمریکایی یا همان صمغ آدامس وارد ایالات متحده شد و تلاش‌هایی توسط یک دندانپزشک به نام دکتر تامس ادمز می‌خواست نوعی لاستیک جدید اختراع کند، اما حاصل کارش به آدامس تبدیل شد‌.

آدامس تولید دکتر ادمز که در مغازه خودش فروخته می‌شد با اقبال مشتریان مواجه شد‌‌.

از این ماجرا‌ها که بگذریم شاید به این سوال برسیم که آدامس مفید است یا مضر‌‌.

در خصوص فواید و مضرات آدامس تحقیقات و مطالب زیادی گفته شده که مرور آنها می‌تواند دوستداران آدامس را به یک ارزیابی برساند‌‌.

کنترل استرس با آدامس

براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس، جویدن آدامس در هنگام استرس، احساس بهتری را به شخص می‌دهد و توصیه می‌شود که در زمان استرس و فشار‌های روحی از آدامس استفاده کنید‌‌. هنگامی که عصبی هستید سعی کنید آدامس بجوید چرا که این کار شما را آماده برای جویدنی سخت و شدید می‌کند و در نتیجه این کار می‌تواند فک شما را زود خسته کند‌‌. جویدن خیلی سخت باعث چاقی و درد و سوزش در ناحیه آرواره می‌شود‌. همچنین می‌تواند عارضه‌ای را با نامTMJ به وجود بیاورد‌‌. این حالت باعث درد در ناحیه سر و گردن می‌شود و باز و بسته کردن آرواره را با مشکل مواجه می‌کند‌‌. اگر شما هر کدام از این علائم را در خود مشاهده کردید چند روزی را به آرواره خود استراحت بدهید و از جویدن آدامس پرهیز کنید، در صورتی که علائم از بین نرفت حتما با پزشک خود مشورت کنید‌‌.

آدامس بعد از جراحی روده

شواهد علمی بیشتر تایید می‌کند که جویدن آدامس در بهبود حال بیماران پس از جراحی روده تاثیر مفید دارد‌‌. به گفته پژوهشگران؛ عمل جویدن، اعصاب دستگاه هاضمه را تحریک می‌کند‌‌.

این یافته که در نشریه «آرشیو جراحی» منتشر شده پس از بازبینی اطلاعات حاصل ۵ آزمایش اخیر با حضور ۱۵۸ بیمار به دست آمده است‌‌.

پژوهشگران می‌گویند؛ آدامس جویدن با تحریک اعصاب دستگاه هاضمه روند بازگشت عملکرد روده به حالت طبیعی و سالم را سرعت می‌بخشد‌‌.

هم‌اکنون متخصصان در آزمایشات دیگری به دنبال پاسخ این سوال هستند که دریابند آیا با این روش زمان مورد نیاز برای بستری شدن در بیمارستان جهت بهبودی از عمل جراحی هم کاهش پیدا می‌کند؟

در هریک از این آزمایشات، ‌یک گروه از بیماران آدامس بدون قند را ۳ بار در روز پس از انجام جراحی و برای یک دوره ۵ تا ۴۵ دقیقه می‌جویدند و بعد با گروه دیگری از بیماران مقایسه شدند که آدامس نجویده بودند‌. آدامس جویدن اندکی شبیه به خوردن است و باعث آغاز حرکات روده‌ای می‌شود‌. هرگونه جراحی شکمی می‌تواند عملکرد روده‌ها را کند و آرام کرده و حداقل تا ۵۰ درصد کاهش دهد‌. این وضعیت می‌تواند مشکلات جدی را در پی داشته باشد‌‌. اما با وجود این مطالعات پژوهشگران معتقدند که مطالعات بیشتر در این زمینه باید صورت گیرد تا مطمئن شوند که نتایج بدست آمده تصادفی نیستند‌‌. پژوهشگران می‌گویند؛ اگر آدامس جویدن بتواند چنین تاثیری داشته باشد در مبلغ قابل توجهی که برای درمان این بیماران مصرف می‌شود، صرفه‌جویی خواهد شد و هزینه بیمارستان کاهش پیدا می‌کند‌‌.

آهسته بجوید

به توصیه متخصصان، اگرچه آدامس جویدن در مواقعی که دچار تنش و استرس هستید می‌تواند در بهبود حال شما و تخفیف تنش موثر باشد، اما باید مراقب باشید که در این کار افراط و زیاده‌روی نکنید‌‌. متخصصان متذکر می‌شوند که وقتی شما تحت استرس و فشار روانی هستید ممکن است با شدت و فشار آدامس بجوید که این کار می‌تواند آرواره شما را فرسوده کرده و تحلیل ببرد‌‌.

مضرات

با وجودی که اجداد ما از برگ‌ گیاهان و صمغ‌های طبیعی برای تمیز کردن دندانها و خوش‌بو شدن دهانشان استفاده می‌کردند اما به نظر می‌رسد صنعت جهانی ۳۰ میلیارد دلاری تولید آدامس‌ها و پودرهای سفید‌کننده در عصر حاضر به اندازه روش‌های طبیعی گذشتگان در این زمینه مفید و موثر نبوده است. در واقع بیشتر آدامس‌هایی که امروزه تولید می‌شوند مملو از مواد شیمیایی سمی، رنگ‌های مصنوعی، مواد شیرین کننده و طعم‌دهنده‌های مصنوعی هستند.به رغم اینکه دندانپزشکان ادعا می‌کنند جویدن آدامس‌های بدون قند برای کاهش پلاک و پوسیدگی دندان‌ها مفید است اما در این مقاله هشت دلیل قانع کننده ارائه شده که شما را وادار می‌سازد این عادت نامناسب و مضر را ترک کنید. این هشت دلیل عبارتند از:

۱- جویدن آدامس فشار مضاعفی را بر غضروف ضربه‌گیر در مفاصل آرواره شما وارد می‌کند و موجب می‌شود که تا پایان عمر در فک خود احساس درد و ناراحتی داشته باشید. حتی عضلات آرواره ممکن است در اثر جویدن زیاد آدامس سفت شده و موجب بروز سردردهای مزمن شوند.

۲ـ برخلاف یک باور غلط قدیمی، آدامس جویدن تاثیری در رفع بوی بد دهان ندارد چون معمولا بوی بد دهان ناشی از یک مشکل گوارشی یا بیماری لثه‌ یا دندان است که جویدن آدامس در واقع این بوی بد را با طعم تند نعناع همراه کرده و آنرا تشدید می‌کند.

۳ـ آدامس جویدن، تولید دائمی بزاق را تحریک می‌کند. فعالیت غدد بزاقی دهان برای چند ساعت متوالی، امری طبیعی نبوده و روی عملکردهای متابولیکی بدن تاثیر نامطلوب می‌گذارد.

۴ـ افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر باید از جویدن آدامس پرهیز کنند چون این کار علائم سندرم را در آنها تشدید می‌کند و علت آن وارد شدن هوای اضافی به داخل مجاری گوارشی هنگام آدامس جویدن است. این وضعیت در واقع فشار بیشتری را به روده بیمار وارد کرده و نفخ و تورم روده را نیز تشدید می‌کند.

۵ـ علاوه بر اینها آدامس از پلیمرها و سایر مواد مصنوعی ساخته می‌شود که اگر ناگهان قورت داده شود هضم آن بسیار دشوار بوده و دستگاه گوارش را با مشکل مواجه می‌کند.

۶ـ بسیاری از آدامس‌های بدون قند موجود در بازار با ماده‌ای موسوم به «آسپارتام» شیرین می‌شوند که مصرف آن با بروز سرطان، دیابت، اختلالات نورولوژیک و حتی بروز نواقص مادرزادی مرتبط است.

۷ـ سایر آدامس‌ها نیز که معمولا حاوی مقادیر زیادی قند شربت ذرت موسوم به «فروکتوز» هستند علاوه بر بروز مشکلات و ناراحتی‌هایی مثل چاقی، دیابت و سرطان، عامل اصلی پوسیدگی دندانها به شمار می‌آیند.

۸ـ افرادی که دائم آدامس می‌جوند اغلب برای از بین بردن استرس (به ویژه در مورد افراد سابقا سیگاری) این کار را انجام می‌دهند بنابراین عامل ریشه‌ای اضطراب در آنها درمان نشده و ادامه می‌یابد. در این گونه مواقع تکنیک‌هایی چون یوگا و مراقبه برای آرامش‌ بخشیدن و کاهش اضطراب بسیار موثرتر هستند.
زندگی شهد گل است زنبور روزگار میمکدش....

پاسخ
حالا با این توصیفات ادامس بجوییم یا نه؟ خوبه یامضره؟؟
سرمشق های آب بابا یادمان رفت
رسم نوشتن با قلم ها یادمان رفت
شعر خدای مهربان را حفظ کردیم
اما خدای مهربان را یادمان رفت
----------------------------------------------------------
معرفت درّ گرانی است که به هر کس ندهند.

پاسخ
مضره
گروه دور همی پارسی کدرز
https://t.me/joinchat/GxVRww3ykLynHFsdCvb7eg

پاسخ
ولی برای کسانی که گوششان می گیرد و بعضی بیماری های گوش خیلی مفیده به خاطر فقط فک که بالا و پایین می شود....
و هم چنین برای کسانی که دهانشان بو می دهد به نظرم بهتره از خوشبوکننده هایی که تو داروخانه به صورت اسپری 5000 تومانی با طعم نعنا استفاده کنند خیلی خوشمزه و باحاله ادم حال میکنه
من که معتاد شده بودم هر دقیقه اسپری رو می زدم و حال می کردم

پاسخ
ولی من از یه دکتر پرسیدم اصلا اون اسپری ها رو قبول نداشت. میگفت اثر مستقیم رو سیستم تنفسی میذاره و ریه رو داغون میکنه. اون به ادامس هم اعتقادی نداره و قرص های نعنا رو بیشتر میپسنده. هر چند میگفت بهترین چیز واسه بوی دهن استفاده از میوه هستش. مثل خیار یا پرتقال یا نارنگی و....
سرمشق های آب بابا یادمان رفت
رسم نوشتن با قلم ها یادمان رفت
شعر خدای مهربان را حفظ کردیم
اما خدای مهربان را یادمان رفت
----------------------------------------------------------
معرفت درّ گرانی است که به هر کس ندهند.

پاسخ
ولکن بابا من با همین راضیم
شما هم بخورم

پاسخ
وسط قضیه که نمیشه میوه پوست کرد خورد ... میشه ؟ HuhHuhHuhHuh
باید حرف زورو نشنوم کر شم فقط -- تو نه رفیق ریگی نیست به کفشم نترس

نه ، نه من تروریست نیستم -- من رو کاغذ می بازم ولی تئوری نیستم

باید دردای دلمو و تو دلم چال کنم -- تا چشمای من یه روزی  یهویی خیس  شن

پاسخ
(04-10-2012، 05:05 AM)parvin نوشته: ولی من از یه دکتر پرسیدم اصلا اون اسپری ها رو قبول نداشت. میگفت اثر مستقیم رو سیستم تنفسی میذاره و ریه رو داغون میکنه. اون به ادامس هم اعتقادی نداره و قرص های نعنا رو بیشتر میپسنده. هر چند میگفت بهترین چیز واسه بوی دهن استفاده از میوه هستش. مثل خیار یا پرتقال یا نارنگی و....

منم تایید میکنم
البته اسپری های ایرانی که یا همش ایرانیه یا چینیه
اگر چیز مارک گیر بیاد خوبه اما خوب مسواک زدن و کثیفی دندان و همچنین مشکلات لثه تاثیر زیادی روی بوی دهان میزنه
وقتی مسواک میزنید دهان خیلی خوشبو میشه
اما من نه قرض رو قبول دارم نه اسپری
گروه دور همی پارسی کدرز
https://t.me/joinchat/GxVRww3ykLynHFsdCvb7eg

پاسخ